معرفی رشته ی نقاشی

معرفی رشته های فنی و حرفه ای

معرفی رشته ی نقاشی

ما در اینجا قصدمعرفی رشته ی نقاشی راکه یکی از شاخه های فنی و حرفه ای است را برای شما داریم: افرادی که به نقاشی علاقع دارند انواع فکر هایی…

توسط pdf10000
-- آخرین بروزرسانی : 07-01-2020
-- بازدیدها : ۳۳۵
اشتراک گذاری در :
امتیازدهی به مطلب :
0

ما در اینجا قصدمعرفی رشته ی نقاشی راکه یکی از شاخه های فنی و حرفه ای است را برای شما داریم: افرادی که به نقاشی علاقع دارند انواع فکر هایی که در ذهن خود دارند میتوانند به روی کاغذ بریزند.نقاشی رشته ای است که در همه ی کشور های جهان رواج دارد و یک نقاش با نقاشی های خود میتواند بیانگر احساسات خود و یا یک واقعه در جامعه باشد و افراد را از دیدن کار های خود به حیرت در اورد.

زئوس و پاراسیو از معروفترین نقاشان یونان باستان بودن. اونها رقیب سرسخت هم بودن. روزی یه مسابقه نقاشی در حضور مردم ترتیب داده شد تا بهترین نقاش یونان تعیین بشه. زئوس یه خوشه انگور روی تابلوی خود کشید. او این نقاشی رو چنان استادانه و با مهارت کشید که پرندگان تصور کردن خوشه انگور واقعیه و به سمت اون خوشه انگور نقاشی شده حمله کردن. پاراسیو نیز برای نشان دادن نقاشیش از رقیب خودش زئوس خواست که پرده نقاشی رو کنار بزنه و نقاشی رو ببینه اما وقتی زئوس برای کنار زدن پرده نقاشی جلوتر رفت فهمید که اصلا پرده‌ای وجود نداره و اون پرده نقاشی بوده که خود “پاراسیو” کشیده و به این طریق پاراسیو به عنوان بهترین نقاش یونان شناخته شد.

خیلی از ما این داستان رو شنیدیم و فکر میکنیم که این اوج قدرت یه نقاش در خلق هنرشه اما به نظرتون واقعا هنر یه نقاش اینه که اونقدر بتونه ماهرانه طبعیت رو کپی کنه که حتی خود طبعیت رو هم به اشتباه بندازه؟ اگه واقعا هنر نقاشی اینه پس چطور تصویرهای دیوارهای غارها یا آثار هنرمندان مدرن رو میشه هنر نقاشی نامید؟

تعریف هنر نقاشی از نظر هنرمندان نقاشی چیه؟
استادان و هنرمندان نقاشی، هنر نقاشی رو کپی کردن از طبیعت نمیدونن. اونها بر این باورن که نقاشی هنریه که با فکر، جهان ‌بینی و شرایط حاکم بر جامعه پیوند داره و با اونها معنا پیدا میکنه و سرانجام در چهارچوب تصویر بیان میشه. البته براساس این تعریف هیچ مرزی نمیشه بین هنر نقاشی با هنرهای تجسمی دیگه مانند گرافیک یا طراحی مشخص کرد. دلیلش اینه که امروزه مرز بین بسیاری از هنرها از بین رفته و نمیشه حیطه یک هنر رو به طور کامل مشخص کرد.

معرفی رشته صنایع دستی

شرایط ورود به رشته نقاشی چیه؟
دانش آموزان بعد از قبولی در پایه اول متوسطه و گذروندن ۳۲ واحد دروس عمومی سال اول میتونن انتخاب رشته کنن. اگه توانایی و علاقه به رشته نقاشی داشته باشن و در هدایت تحصیلی هم شرایط و امتیاز مربوط به شاخه فنی حرفه ای رو بدست بیارن اونوقت میتونن برای ورود به سال دهم به شاخه فنی و حرفه ای و رشته های زمینه هنر وارد بشن و از بین این رشته ها رشته نقاشی رو انتخاب کنن و البته باید حواسشون باشه که به هنرستانی برن که این رشته تحصیلی رو داشته باشه.

ویژگی های فردی کسی که میخواهد وارد رشته نقاشی شود ، چیست

دانش آموزان علاقمند به رشته نقاشی برای ورود به این رشته چه ویژگی هایی باید داشته باشن؟
دانش آموزانی که قصد دارن به رشته نقاشی برن باید ویژگی‌های‌ جسمی‌ و روحی‌ ویژه ای‌ داشته‌ باشن تا بتونن در این‌ رشته‌ به موفقیت دست پیدا کنن. نقاش ها‌ باید خلاق‌ و آفریننده باشن یعنی‌ بتونن از مرز بایدها و نبایدها بگذرن تا طرحی‌ جدید بسازن و به‌ همین‌ دلیل نمیشه‌‌ بهشون دستور داد که‌ از یه الگوی خاصی پیروی کنن تا موفق‌ بشن. در حقیقت نمیشه‌‌ نقاش ها‌ رو در چهارچوبی‌ مشخص‌ و معین‌ محدود کرد و در نهایت این که هنر نقاشی‌ مثل‌ هر هنر دیگه ای‌ کار راحتی نیس و به هوش‌ و استعداد و علاقه زیادی‌ نیاز داره.

دروس رشته نقاشی در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟
همه ی دروس رشته نقاشی در پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم در طرح زیر آورده شده.

همه ی انچیز هایی که باید در مورد رشته ی کارشناسی فرش بدانید.

دروس تخصصی و عمومی رشته نقاشی

شرایط ادامه تحصیل در رشته نقاشی چطوره؟
افرادی که هنرستان رو به پایان می‌رسونن بدون گذروندن دوره پیش دانشگاهی میتونن در کنکور کاردانی پیوسته یا همون فوق دیپلم شرکت کنن. اگه افراد تمایل داشته باشن باز هم امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر وجود داره. آزمون‌ نقاشی‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ به‌ صورت‌ نیمه ‌متمرکز برگزار میشه؛ یعنی‌ قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ یه آزمون عملی از داوطلبین گرفته میشه تا استعداد و خلاقیت‌شون مورد ارزیابی قرار بگیره. با این آزمون بهترین‌ و توانمندترین‌ داوطلبین‌ شناسایی و وارد دانشگاه‌ میشن.

یه‌ دانشجوی‌ رشته‌ نقاشی‌ در طول دوران‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌ یاد میگیره که‌ خوب‌ ببینه، تحلیل‌ کنه، دانش‌ خودش رو زیاد کنه و هر چیزی رو که‌ یاد گرفته‌ در زمینه های مختلف‌ گسترش‌ بده. به‌ همین‌ دلیل‌ اگه فردی‌ استعداد‌ و ذوق‌ نقاشی‌ نداشته‌ باشه، با ورود به‌ رشته‌ نقاشی‌ فقط‌ مجموعه ای از‌ اطلاعات در این رشته‌ به‌ دست‌ میاره و نمیتونه به خوبی ازشون استفاده کنه و بازدهی‌ نخواهد داشت‌.

این رشته با دو گرایش نقاشی عمومی روی سطوح کوچک و نقاشی دیواری روی سطوح بزرگ با توجه به مواردی که در جدول زیر اومده به تصویب گروه هنر ستاد انقلاب فرهنگی رسیده.

مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره کارشناسی نقاشی به نصویب ستاد فرهنگی انقلاب

مشخصات کلی، برنامه و سرفصل دروس دوره کارشناسی نقاشی به شرح زیر به تصویب ستاد انقلاب فرهنگی رسیده.

طول دوره کارشناسی نقاشی ۵/۴ سال شامل ۹ نیم سال ۱۸ هفته‌ ایست. نوع و تعداد واحدهای درسی تعداد کل واحدهای درسی دروه کارشناسی نقاشی ۱۶۰ واحد به شرح زیر اومده:

معرفی رشته ی تعمیرات موبایل

دروس عمومی ۳۹ واحد، دروس پایه ۳۲ واحد، دروس اصلی ۳۲ واحد.

دروس تخصصی رشته نقاشی با گرایش نقاشی عمومی ۴۹ واحد و رشته نقاشی با گرایش نقاشی دیواری ۴۹ واحد.

دروس اختیاری رشته با گرایش نقاشی عمومی ۸ واحد و رشته با گرایش نقاشی دیواری ۸ واحد.

موقعیت‌ شغلی و بازار کار رشته نقاشی‌ چطوره؟
یک‌ فارغ ‌التحصیل نقاشی علاوه بر نقاشی کشیدن و کسب درآمد میتونه مثل نقاش های موفق و معروف جهان از راه های دیگه ای کسب درآمد کنه چرا که‌ حتی‌ نقاش‌های‌ موفق‌ و معروف‌ جهان‌ نیز در کنار نقاشی‌، به‌ تدریس‌ نقاشی‌ هم میپردازن. کاری‌ که‌ خیلی مفیده‌ چون‌ تدریس‌ و ارتباط‌ با دیگران‌، تأثیر زیادی در دید، ذهن‌ و اندیشه‌ یه‌ نقاش‌ میگذاره. در کشور ما نیز یه نقاش‌ میتونه علاوه‌ بر نقاشی،‌ به‌ راه اندازی کارگاه های نقاشی خصوصی و یا تدریس‌ این‌ هنر در مراکز آموزش‌ عالی‌ یا آموزشگاه ‌های‌ آزاد و به‌ فعالیت‌ در مطبوعات‌ و نشریات‌ و صدا و سیما، نقاشی پوسترهای سینمایی، اجرای کارهای تبلیغاتی، نقاشی بر روی پارچه و سفال، کار در کارگاه صنایع دستی، فعالیت در زمینه چاپ بر روی اجسام مختلف، فعالیت هنری و ارائه آثار نقاشی در نمایشگاه ها، فعالیت در زمینه نقاشی دیواری (رنگ روغن، نقش برجسته و…)، طراحی صحنه های پس زمینه نمایش عروسکی و نمایش صحنه های پس زمینه تئاتر و فعالیت های هنری در زمینه ی آب رنگ، آب مرکب، پاستل، گواش، رنگ روغن و غیره، در فرهنگسراها، سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌، نهادهای انقلابی، شهرداری‌ها (به‌ عنوان‌ طراح‌ و مجری‌ نقاشی‌های‌ دیواری‌) و تصویر سازی برای کتب و مجلات بپردازه.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از